Historia stacji kolejowej w Jugowicach

 

Stacja Kolejowa w Jugowicach na linii 285 tzw. Kolei Bystrzyckiej z Jugowic prowadziła do Walimia, rozebrana ostatecznie w 1984 roku. To tutaj bieg swój zaczynała jedyna na Dolnym Śląsku zbudowana od podstaw jako elektryczna Kolejka Walimska SA (Wüstewaltersdorfer  Kleinbahn AG ).
Oficjalnie otwarta 22 lipca 1914 roku w całości sfinansowana przez miejscowych przedsiębiorców.

[Obrazek: 1.jpg]

Kiedyś było tam 6 torów stacyjnych z czego 2 były zelektryfikowane, zasilane nietypowo bo prądem stałym o napięciu 1100 V sieci płaskiej, liczyła 4,7 km długości. Energie elektryczną dostarczała, dziś już nie istniejąca elektrownia węglowa w Miłkowie nieopodal Ludwikowic Kłodzkich.
Pod koniec II WS w Walimiu i okolicach prowadzono działania budowlane w ramach tajnego projektu Riese. Aby utrzymać tajemnice działań Kolejka Walimska nadal wykonywała swoje zadania cywilne. Gdyż w tym czasie dla zaopatrywania szeregu ulokowanych w masywie Włodarza obozów pracy poprowadzono sieć leśnych kolejek wąskotorowych.

[Obrazek: 2.jpg]

Uznaje się że ruch osobowy trwał do 4 października 1959 roku jednak przez kolejny rok ruch ten był utrzymywany ale już parowozem. Natomiast do celów towarowych ruch zlikwidowano zimą na przełomie 1974 – 1975 roku. Torowisko zostało rozebrane w 1984 roku.
Do dnia dzisiejszego zachowało się około 2 km torów do Sędzimierza jako bocznica dla dawnego tartaku.
Przy wyjeździe z Jugowic, zawieruchę dziejów przeżył semafor kształtowy, stoi w tym miejscu jak by miał jeszcze podnieść ramię na sygnał „ Droga wolna „

[Obrazek: 3.jpg]

Budynek dworca wybudowany w 1903 roku popadł w ruinę a to za sprawą zamknięcia Kolei Bystrzyckiej. Jednak dzięki staraniom pasjonatów i miłośników Kolei oraz władz lokalnych w 2003 roku stał się atrakcją turystyczną.
Dziś odbywają się tam zloty miłośników drezyn i zawody w drezynowaniu.

[Obrazek: 4.jpg]

Co roku na stacji odbywają się Mistrzostwa Polski w Drezynowaniu:

http://walbrzych.naszemiasto.pl/tag/mist…waniu.html

[Obrazek: 51d42f599b8ac_o,size,933x0,q,70,h,01ed4a.jpg]