Pociąg Hitlera przy Pałacu Jedlinka

Pociąg przywódcy III Rzeszy zostanie odbudowany w Pałacu Jedlinka.
Będzie to niezwykła atrakcja turystyczna!

Za pałacem położono już torowisko na którym do tegorocznych wakacji staną wierne kopie wagonów konferencyjnych i artyleryjskich.
Wagony będą wiernymi kopiami pociągu specjalnego kanclerza III Rzeszy Adolfa Hitlera z najdrobniejszymi szczegółami.

Dlaczego akurat w Jedlinie ( Bad Charlottenbrunn ) ?
Na to pytanie być może odpowie Nam film który przygotował Grzegorz Sanik z Eloblog.pl

 

Tajemniczy obiekt  „Rüdiger” to jedna z największych wojennych zagadek Wałbrzycha i okolic:
Zapraszamy do obejrzenia pierwszej części:

 

„Amerika” – „Brandenburg” – (niem. Führersonderzug – pol. pociąg specjalny wodza) kanclerza III Rzeszy Adolfa Hitlera, służący do przemieszczania się pomiędzy kwaterami wojennymi. Zostało wyprodukowanych 25 składów wagonowych dla hitlerowskich dygnitarzy.

W skład pociągu wchodziło z reguły kilka, kilkanaście (osiem do czternastu) wagonów specjalnych. Między innymi wagon wyposażony w urządzenia zasilające, wagon salonka Hitlera nr 10206, wagon konferencyjny, wagon do przewozu samochodów osobowych (reprezentacyjne limuzyny: Maybach, Horch 850 Pullman, terenowy sześciokołowy Mercedes-Benz W31 typ G4), dwa wagony kąpielowe, wagon łączności. Poza tym, każdy skład wyposażony był w dwa wagony z działkami przeciwlotniczymi kal. 20 mm wraz z 26 żołnierzami obsługi, które doczepione były na początku (za lokomotywą) i na końcu składu.

Ponadto w składzie „Ameriki” znajdowały się: wagon eskorty, wagon restauracyjny, dwa wagony sypialne dla współpracowników Hitlera i zaproszonych do pociągu gości, dwa wagony dla personelu i wagon kierownika biura prasowego z krótkofalowym nadajnikiem radiowym o mocy 700 W. Wszystkie wagony były pomalowane w kolorze ciemnoniebieskim.

 

Źródło:
Panorama Wałbrzyska

Eloblog.pl

Wikipedia